Kikbokss

Kikbokss (no angļu Kick – sist (ar rokam, kajam) un boxing – boks), pamata ir austrumu cīņas māksla un angļu boksa stils. Saskaņā ar klasisko kikboksa noteikumiem, ciņa notiek pilna kontakta un dažādos līmeņos, sitieni tiek izdarīti gan augšēja ķermeņa daļa, gan apakšēja ar rokam un kajam.

Visefektīvākie sitieni ir ar kajam, savienojot austruma ciņu mākslu ar boksa meistarību kikboksa tehnika ir sbalansēta un universāla sistēma. Boksa meistariba, kuri ir saistīti ar darbu uz augšējo ķermeņa daļu (pamata uz galvu) un iespēja uzbrukt pretiniekam no talas distances pieslēdzot darba kaju veiklību, ļauj kikboksieriem veiksmīgi cinities ar pārstāvjiem no citam cīņas mākslām. Ciņas specifika pilnajā kontakta prasa no sportista īpašu fizisko un psiholoģisko sagatavošanu.

Kikboksa dzimtene ir ASV. Tur, 1960 beigās – 1970 sākumā sāka notikt cīņas pilnajā kontakta. Apmēram tajā pašā laikā parādījās termins “Kikboksing” (tā izgudrošanas ir saistāma ar vairāku pasaules Kikboksa čempionu Chuck Norris). Sākumā nebija kikboksa noteikumu kā tādu. Jebkuri sitieni ar rokām un ar kājām, slaucīšana, klupināšana, sagrābšana un metieni bija atļauti. Nebija arī dalījuma svara kategorijās. Pamazām, attīstoties kikboksam, izveidojās skaidri noteikumi, saskaņā ar kuriem bija aizliegti metieni, satveršana, kā arī sitieni ar elkoņiem un ceļiem. Amerikāņu kikbokss ļoti ātri iekļuva Eiropā. Tieši Eiropā 1976. gadā tika nodibināta vecākā amatieru kikboksa organizācija WAKO (World Association of Kickboxing Organizations). Kikboksa populerizēšana visā pasaulē ir ievērojami veicinājuši Holivudas filmas ar bijušā kikboksera dalību: piemēram, Chuck Norris, Benny Urkides iesauku “Raķete”, Dons “The Dragon” Wilson un citi.

Mūsdienu kikboksa ir septiņas galvenās jomas: light-contact (vieglas saskares), semi-kontaktu (vidējais kontakts), pilns kontakts (pilna kontakta), cīņas noteikumi, kuri ļauj loukik (apļveida sitiens ar kāju uz augšstilbiem).

Mūsdienu kikboksā ir ieviestas svara kategorijas: no ultraviegla līdz smagajam svaram. Šobrīd kikboksa sacensības rīko vairākas organizācijas, tostarp šādu pasākumu dibinātājs – Starptautiskā profesionālā karatē federācija (VPKO), kas dibināta 1968.gadā. Laika gaitā kikboksā notika sadalījums amatieros un profesionāļos. Profesionāļu darbību regulē tādas organizācijas kā PKA (Professional Karate Association) un WKA (World Karate Association). Lielākā no kikboksa organizācijām ir WAKO (Pasaules kikboksa organizāciju asociācija). Tagad to veido pārstāvniecības organizācijas no 89 valstīm. WAKO organizē sacensības gan amatieriem, gan profesionāļiem.

Pasaules amatieru čempionāts notiek reizi divos gados, tāpat kā Eiropas čempionāts. Abos gadījumos čempions tiek noteikts pēc olimpiskās sistēmas. Profesionālo kikbokseru sacensības notiek pēc patvaļīgas “hronoloģiskās shēmas”, saskaņā ar reitingu sistēmu, kas pieņemta arī profesionālajā boksā. Kikboksa cīņas notiek boksa ringā. Vīrieši uzstājas kaili līdz viduklim: šortos vai īpašās biksēs, meitenes – T-kreklos un šortos. Amatieru cīņas notiek trīs raundos pa divām minūtēm katrā. Profesionāļu reitinga cīņas parasti ilgst 6-8 raundus (pa divām minūtēm), cīņas par čempionu titulu – 12 raundi (Avots Latvijas Kikboksa federācija).

Kopš 1995. gada Latvijas Tekvon-do Centrālā skola ir Latvijas Kikboksa federācijas biedre. LTCS sportisti aktīvi piedalās starptautiskās kikboksa sacensībās un uzrāda veiksmīgus rezultātus. Mūsu skolā jau izsenis ir izveidojušās labas uzstāšanās tradīcijas kikboksa sacensībās. Kikbokss ir ļoti tuvs sporta tekvon-do, un tāpēc mūsu sportistu sagatavotība ir diezgan piemērota veiksmīgai darbībai kikboksa čempionātos. Mūsu klubā ir izauguši Latvijas čempioni dažādās kikboksa versijās Light-contact disciplīnā.

Amatieru kikboksā aizsarglīdzekļu lietošana ir obligāta:

  • kikboksa cimdi (boksa cimdi, kas sver 10 unces svara kategorijās līdz 75 kg un 12 unces citās svara kategorijās);
  • ķivere (lai aizsargātu galvu, ausis, vaigu kaulus);
  • futas (lai aizsargātu pēdu);
  • apakšstilbu aizsargi;
  • kapa (mutes un zobu aizsardzība);
  • elastīgās saites rokām (garums ne vairāk kā 2,5 m un platums – ne vairāk kā 5 cm);
  • sieviešu kikbokseriem – speciāli krūšu aizsargi.

Obligātā formas tērps (Light-contact): kikboksa bikses, T-krekls.

Profesionālu kikbokseru cīņās nepieciešami tikai cimdi, cirkšņa apvalki un mutes aizsargi. Viņi pamatā nelieto ķiveres, un kāju “aizsardzība” tiek izmantota, cīņas dalībniekiem savstarpēji vienojoties.